Harbor Commission

Meetings


  • Meetings called as necessary
  • City Hall
    900 Quay St.
    Manitowoc, WI 54220

Agendas & Minutes
Agendas are available prior to the meetings.
Most Recent Agenda | View All

Minutes are also available following approval.
Most Recent Minutes | View All

Members


The Board of Harbor Commissioners is made up of nine members that serve three-year terms:
  • Dave Luckow, member - term expires June 1, 2018
  • Fred Radandt, member - term expires June 1, 2017
  • Ted Jennejohn, member - term expires June 1, 2018
  • Vacant, member - term expires June 1, 2017
  • Rich Larsen, member - term expires June 1, 2019
  • Doug Borys, member - term expires June 1, 2018
  • Mike Dailey, member - term expires June 1, 2019
  • Peter C. Allie - term expires June 1, 2019
  • Alderperson Lee Kummer, member Public Infrastructure - term expires April 16, 2018
  • Harbor Master Paul Braun - indefinite term (non-member)

Responsibilities


Responsibilities are defined per Sections 30.37 and 30.38 of the Wisconsin Statutes.

In addition, some members have additional responsibilities:
  • The alderperson appointed to this Commission shall be a member at large.